Kombuchanın Faydaları Nelerdir?

Herkese Merhaba,

Şimdi sıra “Kombuchanın faydaları nelerdir?” sorusunun cevabını dilimiz döndüğünce anlatmakta!

Başlamadan önce; mutlu bir sindirim sisteminin hayat kalitemizi arttırdığını, vücudumuza bütünsel anlamda iyi geldiğini böylelikle de yaşama karşı motivasyonumuzun yükseldiğini hepimiz biliyoruz değil mi?!

Vitruvius Kombucha olarak biz, en çok “sağlıklı bir içecek içmenin keyfine varmak” kısmına odaklanıyoruz! 2000 seneyi aşkın süredir kombucha tüketen insanlar, bu içeceğin faydalarını kendilerinden sonraki nesillere çeşitli anekdotlarla aktarmış ve 20. yüzyılda modern bilimin gelişimiyle bu anekdotların birçoğu ispatlanmıştır.

Aşağıda sıraladığımız ve aslında saymakla bitmeyecek kombuchanın faydalarını kombuchayı tek başına tüketerek vucüdumuza yansıtmamız elbette mümkün değil; çünkü kombucha bir ilaç değildir. Kombucha ancak gündelik yaşam rutinimize eklendiğinde ve bize iyi gelecek diğer alışkanlıklarla birlikte tüketildiğinde yaşam kalitemizi oldukça arttırabilecek doğal bir probiyotik kaynağıdır. 

•Kombucha probiyotik açısından zengin bir içecektir. Probiyotik içecekler bağırsaktaki yararlı bakteri miktarını arttırarak bağırsak sisteminin doğal dengesini korumasına ve yenilemesine yardımcı olur, bağırsak florasını yeniler.

•Kombucha içeriğindeki antioksidanlar, vücuda faydalı asitler, enzimler, iyi bakteriler ve mayalar sindirim hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır, sindirim sistemini hissedilir şekilde hızlandırır ve biriken toksin atılımına destek olur.

•Kombucha, içeriğindeki yeşil çayın da birçok faydasını içermektedir. Düzenli tüketiminde; yaktığınız kalori miktarını arttırabileceği ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceği bilinmektedir.

•Kombucha, ciddi miktarda antioksidan deposudur. Antioksidanlar, karaciğerdeki toksik maddelerin temizlenmesinde ve ödem atılmasında önemli rol almaktadır. Antioksidanların varlığı ile mutlu bir karaciğeriniz olur.

•Kombucha içindeki aktif enzimler ile kan şekerini düzenler. Böbrek fonksiyonlarını da iyileştirdiği izlenmiştir.

•Kombucha, eklem hasarlarını çeşitli şekillerde onarmaya ve önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca romatizmal ağrıları azaltır. Vücutta kolajeni destekler ve ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır. Saç, cilt ve tırnakları parlaklaştırır.

•İçeriğinde bulunan B grubu ve C vitaminleri ile zihinsel ve fiziksel sağlığı güçlendirir. Beyni strese karşı korur, vücudu mutlu hissettirir.

•Doğal olmayan maddeler içeren gazlı ya da şekerli içeceklere iyi bir alternatiftir. İyi bir öğün arası besinidir, açlığı geçiştirir. Günün her saati 600ml’ye kadar tüketilmesinde sakınca yoktur. İyi bir öğün arası besinidir, açlığı geçiştirir. Bu sayede kilı kontrolünde de etkilidir.

•Kanser, insan yaşamının önde gelen ölüm nedenlerindendir. Kombucha yüksek konsantrasyonlu çay polifenolleri ve antioksidanları içermesi nedeniyle kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

•İçeriğindeki düşük kafein miktarı sayesinde vücuda enerji verir. 

Her zaman ısrarla söylediğimiz gibi kronik rahatsızlığı olan her birey sadece kombucha için değil; yediği ve içtiği her alışılagelmişin dışında tüketmek istediği besini doktoruna danışmalı ve onayını aldıktan sonra kullanmalıdır. Önce kendi kendimizin doktoru olmalı; kendimizi ve vücudumuzu dinlemeli, bize iyi gelen ve gelmeyen alışkanlıkları ayırt edebilmeyi öğrenmeliyiz. 

Kombucha hakkında yazılmış olan akademik makalelere ulaşmak isteyenler, bizim de çok fazla yararlandığımız National Institutes of Healt web sitesinde 'KOMBUCHA' başlığında aramalar yapabilir ve daha bir çok faydasını okuyabilir.

National Institutes of Health

Sevgiler.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Vitruvius Kombucha Blog
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?