KOMBUCHA NEDİR?

Kombucha, siyah, yeşil veya beyaz çayın simbiyotik kültür ile fermente edilmesi sonucu üretilen ve tarihi 2000 seneyi aşan kadim bir uzak doğu içeceğidir. Scoby (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) adı verilen simbiyotik kombucha kültürü, maya ve iyi bakteri kolonisidir. Maya, çay içindeki şekeri etanole dönüştürür, iyi bakteriler ise etanolü tüketerek organik asitlerin, aktif enzimlerin, aminoasitlerin ve vitaminlerin oluşmasını sağlar. Bu süreçte şeker, kültür tarafından büyük oranda besin olarak tüketilir.

Kombucha; yaşayan probiyotik bir içecek olduğu gibi B vitamini yönünden de oldukça zengindir. İsteğe göre gazlı ve aromalı tüketilebilen, soğuk içilmesi gereken sağlıklı bir içecektir.

KOMBUCHA'NIN FAYDALARI NELERDİR?

2000 seneyi aşkın süredir kombucha tüketen insanlar, bu içeceğin faydalarını kendilerinden sonraki nesillere çeşitli anekdotlarla aktarmış ve 20. yyda modern bilimin gelişimiyle bu anekdotların birçoğu ispatlanmıştır.

•Kombucha probiyotik açısından zengin bir içecektir. Probiyotik içecekler bağırsaktaki yararlı bakteri miktarını arttırarak bağırsak sisteminin doğal dengesini korumasına ve yenilemesine yardımcı olurlar.

•Kombucha içeriğindeki antioksidanlar, vücuda faydalı asitler, enzimler, iyi bakteriler ve mayalar sindirim hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır, sindirim sistemini hissedilir şekilde hızlandırır.

•Kombucha, içeriğindeki yeşil çayın da birçok faydasını içermektedir. Düzenli tüketiminde; yaktığınız kalori miktarını arttırabileceği ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceği bilinmektedir.

•Kombucha ciddi miktarda antioksidan deposudur.Antioksidanlar, karaciğerdeki toksik maddelerin temizlenmesinde ve ödem atılmasında önemli rol almaktadır. Antioksidanların varlığı ile mutlu bir karaciğeriniz olur.

•Kombucha içindeki aktif enzimler ile kan şekerini düzenler. Böbrek fonksiyonlarını da iyileştirdiği izlenmiştir.

•Kanser, insan yaşamının önde gelen ölüm nedenlerindendir. Kombucha yüksek konsantrasyonlu çay polifenolleri ve antioksidanları içermesi nedeniyle kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

•İçeriğindeki düşük kafein miktarı sayesinde vücuda enerji verir.

•Kombucha eklem hasarlarını çeşitli şekillerde onarmaya ve önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca romatizmal ağrıları azaltır. Vücutta kolajeni destekler ve ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır. Saç, cilt ve tırnakları parlaklaştırır.

•İçeriğinde bulunan B grubu vitaminleri ile zihinsel ve fiziksel sağlığı güçlendirir. Beyni strese karşı korur, vücudu mutlu hissettirir.

•Doğal olmayan maddeler içeren gazlı ya da şekerli içeceklere iyi bir alternatiftir. Günün her saati 600ml’ye kadar tüketilmesinde sakınca yoktur. İyi bir öğün arası besinidir, açlığı geçiştirir. Bu sayede kilo kontrolünde de etkilidir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?